Лекция на проф. Елисабет Оксфелт, Норвегия: „Щастливите скандинавци и другият: чужденецът имигрант в съвременната скандинавска литература“
Публикувано на август 11, 2020 |
Категории: Скандинавистика
На 30 ноември 2017 г. в Литературен клуб „Перото“ на НДК се състоя лекция на проф. Елисабет Оксфелт от Университета в Осло, Норвегия на тема „Щастливите скандинавци и другият: чужденецът имигрант в съвременната скандинавска литература“. Лекцията бе част от инициативите по случай 25-годишнината на специалност „Скандинавистика“.
Проф. Оксфелт е преподавателка по скандинавски литератури и авторка на научни изследвания и публикации в областта на теорията на литературата – постколониализъм и (пост)национализъм, на скандинавските литератури и кино от XIX–XXI в. Тя ръководи проект, изследващ чувствата и преживяванията на скандинавците, породени от съжителството им с бежанците и имигрантите в техните страни.
Чрез посредничеството на медиите и в прякото си общуване се сблъскваме ежедневно със страдащия „друг“ –деца, принудени да работят, жертви на трафик, бежанци от военни конфликти. Животът на „другите“ влияе директно и индиректно върху начина, по който възприемаме и самите себе си. В творчеството си мнозина съвременни писатели установяват, че това от една страна кара скандинавците да се определят като щастливи хора, заради благата и възможностите, с които разполагат, но от друга – да изпитват неудобство и угризения на съвестта.
В лекцията си проф. Оксфелт разгледа т. нар. „скандинавско чувство за вина“ и начина, по който то се отразява в съвременната скандинавска литература, въз основа на теорията за емоционалността на текста, теорията на афекта и др.