Резултати от конкурса за превод на името на проф. д-р Вера Ганчева за 2024 г.

Публикувано на март 22, 2024 |

На 22.03.2024 г. в Заседателна зала 1 на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ специалност „Скандинавистика“ към катедра „Германистика и скандинавистика“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ награди победителите в третото издание на конкурса за превод на художествена проза и поезия за студенти и ученици, изучаващи скандинавски езици. Конкурсът e посветен на паметта на проф. д-р Вера Ганчева, изтъкната скандинавистка, преводачка, преподавателка, издателка и учен. В третото издание на конкурса се включиха 21 участници с общо 31 превода.

Събитието бе открито от гл. ас. д-р Надежда Михайлова, ръководител на специалността, която приветства участниците в конкурса, както и припомни някои факти, свързани с издателската, преводаческата и преподавателската дейност на проф. д-р Вера Ганчева.

Обявени бяха победителите в конкурса. Те са:

• Превод на художествена проза от шведски език: Никол Стаменова, 3. курс, сп. „Скандинавистика“
  • Превод на поезия от шведски език: Гергана Васева, 3. курс, сп. „Скандинавистика“
  • Превод на художествена проза от норвежки език: Радост Йовкова, 2. курс, сп. „Скандинавистика“
  • Превод на поезия от норвежки език: Лора Ангелова, 2. курс, сп. „Скандинавистика“
  • Превод на художествена проза от датски език: Ния Спасова, 3. курс, сп. „Немска филология с избираем модул „Скандинавски езици“
  • Превод на поезия от датски език: Цветина Кирилова, 3. курс, сп. „Немска филология с избираем модул „Скандинавски езици“

По решение на журито беше присъдена и връчена и следната поощрителна награда:

Станислава Млечкова, 1. курс, сп. „Скандинавистика“ – за превод на поезия и проза от шведски език

Отличените студенти получиха грамота и научни сборници, предоставени от специалност „Скандинавистика“. Те бяха и финансово възнаградени от фондация „Слово и дух“, представена от адвокат С. Трендафилова.

Отличените преводи ще бъдат публикувани в електронното научно списание „Германистика и скандинавистика“.

Победителите в конкурса са излъчени от жури в състав: проф. д.ф.н. Майа Разбойникова-Фратева, гл. ас. д-р Надежда Михайлова, гл. ас. д-р Антония Господинова, гл. ас. д-р Евгения Тетимова, гл. ас. д-р Владимир Найденов, гл. ас. д-р Иван Тенев, гл. ас. д-р Елена Стойнева, ас. Елена Стоицева, Константин Радоев, Меглена Боденска (скандинавистка и преводачка от шведски език).

Честито на победителите! Благодарим на всички участници и им желаем бъдещи успехи!