Международна научна конференция „България и Скандинавският север – пресечни точки и перспективи“ 17 – 18 ноември 2022 г.

Публикувано на ноември 19, 2022 |

С международната научна конференция „България и Скандинавският север – пресечни точки и перспективи“ на 17 и 18 ноември 2022 г. беше отбелязана 30-годишнината от създаването на специалност „Скандинавистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Участие в конференцията взеха специалисти по езикознание, литературознание, превод, културна история и др. от България и Скандинавския север, сред които проф. Тумас Риад (Стокхолмски университет, Швеция), проф. Ларш Льонрут (Гьотеборгски университет, Швеция), гл. ас. Марта Кирилова (Копенхагенски университет, Дания), проф. Кристин Мелюм Айде (Тронхаймски университет, Норвегия), проф. Хенинг Верп (Университетът на Тромсьо, Норвегия), проф. Лисбет Верп (Университетът на Тромсьо, Норвегия) и др.

Гости на конференцията бяха посланиците на страните от Скандинавския север, акредитирани в България, а Н. Пр. г-н Йес Брогор Нилсен, посланик на Кралство Дания в България, откри конференцията с лекция на тема „Страните на Скандинавския север – култура на доверието“.

Конференцията беше открита на 17 ноември 2022 г. в 9.45 ч. в Зала 1 на Ректората на СУ „Св. Климент Охридски“. Работният език на конференцията беше английски.

Програма на конференцията „България и Скандинавският север – пресечни точки и перспективи“ (17 – 18 ноември 2022 г.)