Резултати от конкурса за превод на името на проф. д-р Вера Ганчева за 2023 г.

Публикувано на март 27, 2023 |

На 27.03.2023 г. в Заседателна зала 2 на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ специалност „Скандинавистика“ към катедра „Германистика и скандинавистика“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ награди победителите във второто издание на конкурса за превод на художествена проза и поезия за студенти и ученици, изучаващи скандинавски езици. Конкурсът e посветен на паметта на проф. д-р Вера Ганчева, а през 2023 г. с него също така отбелязваме 80-годишнината от рождението на изтъкнатата скандинавистка, преводачка, преподавателка, издателка и учен.

Събитието бе открито от гл. ас. д-р Антония Господинова, ръководител на специалността, която приветства участниците в конкурса, както и всички, дошли за отбелязването на 80-годишнината от рождението на проф. д-р Вера Ганчева.

Гл. ас. д-р Надежда Михайлова представи издателската, преводаческата и преподавателската дейност на проф. Ганчева.

Меглена Боденска, скандинавистка и преводачка от шведски език, сподели множество лични спомени, които допълниха образа на проф. Ганчева. Бяха посочени препоръки, които проф. Ганчева е отправяла към преводачи, и беше прочетен кратък откъс от неин превод.

Обявени бяха победителите в конкурса. Те са:

• Превод на художествена проза от шведски език: Мишел Георгиева, 4. курс, сп. „Скандинавистика“
  • Превод на поезия от шведски език: Елица Михайлова, 4 курс, сп. „Скандинавистика“
  • Превод на художествена проза от норвежки език: Александра Бащова, 12. клас, 19. СУ „Елин Пелин“
  • Превод на поезия от норвежки език: Велислав Великов, 3. курс, сп. „Скандинавистика“
  • Превод на поезия от датски език: Анна Димитрова, 4. курс, сп. „Скандинавистика“
  • Превод на художествена проза от датски език: Симона Грозева, 4. курс, сп. „Немска филология с избираем модул „Скандинавски езици“

По решение на журито бяха присъдени и връчени и следните поощрителни награди:

Мартин Декорте, 12. клас, 19. СУ „Елин Пелин“ – за превод на поезия от датски език

Моника Цветкова, 3. курс, сп. „Скандинавистика“ – за обещаващо представяне в четири категории

Отличените студенти и ученици получиха грамота, книги и научни сборници, предоставени от специалност „Скандинавистика“, и бяха финансово възнаградени от фондация „Слово и дух“, чийто представител адвокат С. Трендафилова бе гост на събитието.

Отличените преводи ще бъдат публикувани в електронното научно списание „Германистика и скандинавистика“.

Победителите в конкурса са излъчени от жури в състав: проф. д.ф.н. Майа Разбойникова-Фратева, гл. ас. д-р Антония Господинова, гл. ас. д-р Надежда Михайлова, гл. ас. д-р Владимир Найденов, гл. ас. д-р Евгения Тетимова, гл. ас. д-р Елена Стойнева, гл. ас. д-р Иван Тенев, ас. Елена Стоицева, ас. Константин Радоев, Меглена Боденска.

Честито на победителите! Благодарим на всички участници и им желаем бъдещи успехи!