Семинар за детските книги с илюстрации 2024: Книги с илюстрации на трудни теми

Публикувано на април 21, 2024 |

На 15.04 и 16.04 в СУ „Св. Климент Охридски“ се проведе Семинар за детските книги с илюстрации 2024: Книги с илюстрации на трудни теми. Семинарът беше организиран от лектор Ане Марие Йойнес и специалност „Скандинавистика“ с подкрепата на норвежката Дирекция за висше образование и компетенции. В първия ден от форума се състояха презентации на Ана Беате Сторм-Ларшен, Линда Валман Улсен, Елисабет Ховде Юханесен и Туне Крунбла Кросхюс, учени специалисти в областта на книгите с илюстрации от Университета на Югоизточна Норвегия. А. Б. Сторм Ларшен и Линда Валман Улсен изнесоха доклади съответно за творчеството на илюстратора Стиан Хуле и за отношението между деца и възрастни в „Лагерът“ от Оскар К. и Дорте Каребек, а Е. Ховде Юханесен и Т. Крунбла Кросхюс демонстрираха и проведоха с публиката естетически учебен процес въз основа на „Телето с ивиците“ от Марит Калхул и Юстина Ника и на „Майка“ от Ким Фупс Окесон и Мете-Кирстине Бак. На втория ден Свайн Нюхюс, известен норвежки илюстратор и писател, изнесе на английски език лекции за особеностите на жанра и за своето съвместно творчество с Гру Дале с акцент върху „Ядосан мъж“ и „Октоподът“ и проведе работилница (уъркшоп) за създаване на книги с илюстрации.