Начало/Специалност „Скандинавистика“/Обучение/Магистърска програма „Нордистика“

Магистърска програма „Нордистика“

Ръководител: гл. ас. д-р Надежда Михайлова

e-mail: nstanislav@uni-sofia.bg

Кандидатстване:

След устно събеседване, проверяващо мотивацията на кандидатите и тяхната обща осведоменост за страните от Скандинавския север. Условията за кандидатстване, необходимите документи, процедурите за провеждане и оценяване на работите, както и класирането и записването на приетите студенти (редовно и платено обучение) се регламентират от Правилника на СУ и са посочени в Правилника за приемане на студенти в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Обучението завършва с получаване на образователно-квалификационната степен „магистър“.

Прием: съгласно Правилника за приемане на студенти в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Програмата се предлага от учебната 2004/2005 година и за нея могат да кандидатстват всички с придобита ОКС Бакалавър в други специалности. Приемът в програмата се осъществява от зимен семестър след положен конкурсен изпит – устно събеседване по тема, включена в Програма за събеседване, независимо от формата на обучение (субсидирана от държавата или платена). Програмата можете да откриете тук.

Преподавателски състав

Преподавателският състав включва висококвалифицирани български преподаватели, както и гост-лектори от съответните страни. Шведският институт, Стокхолм, и норвежката Дирекция за висше образование и умения, Осло, Осло, поддържат редовни лекторати по шведски и норвежки език, които са от несъмнено значение за ефективния учебния процес в тази сфера. От 2018 г. има и гост-лектор по датски език и култура, благодарение на Министерството на висшето образование и култура на Дания. Повече информация за преподавателския състав можете да откриете тук.

Обучение – магистърска програма

Продължителност: три семестъра с начало от зимен семестър на академичната учебна година.

Форма на обучение: редовна или платена.

Учебен план

Задължителни дисциплини:

Основната цел на предлаганата програма е да осигури:

– специализирани знания за историята на страните от нордския ареал на европейския континент, обхващащ Дания, Гренландия и Фарьорските острови, Исландия, Норвегия, Финландия и Швеция (география, история, обществено развитие, бит и душевност, институции, модели на взаимодействие, езикова ситуация и конкретни особености).

– задълбочена представа за развитието на обществата и културите, за най-ярките и значими явления и личности в тези страни и в ареала като цяло в миналото и днес;

– основни езикови умения по един скандинавски език – шведски, норвежки или датски в зависимост от избора на мнозинството в групата (както и по норвежки, датски или шведски език като избираема дисциплина, отново според избора на мнозинството в групата);

– широка осведоменост за културните и социално-икономическите процеси в страните от нордския ареал;

– дисциплини с фокус върху дискусии по теми, свързани с главните насоки на програмата, както и на практическа работа в сферата на превода. Разработката на проблематика от областта на литературата, културата и лингвистиката под ръководството на преподавателите подготвя участниците в програмата за разработването на задължителната дипломна работа.

– програмата, по замисъл и същество интердисциплинарна и с подчертано практическа насоченост, открива възможности за по-нататъшни задълбочени изследвания в избраната от завършилите я научна сфера.

Избираеми дисциплини:

Предлаганите избираеми дисциплини надграждат и задълбочат знанията, придобити в задължителните и дават възможност за запознаване в детайли с викингската епоха, староскандинавската митология, изкуството, литературата и културата на страните от Скандинавския север.

Програмата завършва с изготвяне и защита на дипломна работа (15 кредита).

За успешно завършили курса на обучение в магистърската програма се считат успешно защитилите дипломна работа и набралите минимум 75 кредита от задължителни, избираеми дисциплини и курсови работи, като общият брой кредити е 90.

Стипендии

Студентите от програмата имат възможност за кандидатстване за летен курс в една от трите скандинавски държави в рамките на срока на обучението си. Образователните институции в скандинавските страни предлагат и стипендии за обучение по език и култура, както и мобилности по програмата „Еразъм+“.

Реализация

С придобитата в рамките на програмата квалификация завършилите могат да намерят професионална реализация като сътрудници в издателства, в средствата за масова информация, като езикови експерти, изследователи в научни институти, служители в държавната администрация и в дипломатически представителства, във фирми с различен характер на дейност и др.